- PGNIG poinformowała, że zainwestowała 2,53 mln zł w spółkę zajmującą się produkcją ładowarek do samochodów elektrycznych. Spółka sklasyfikowała inwestycję w horyzoncie 5-cio letnim.
- PGNIG w pierwszym kwartale sprzedał o 6% więcej gazu r/r.
- Przychody lotosu w 1Q 2021 roku spadły o 3% r/r.
- Zysk spółki to 0,35 mld zł wobec 1,31 mld straty r/r.
- Alior poinformował, że wpłacił w 1Q 48,4 mln zł składki do BFG.
- Żywiec pochwalił się 17,3 mln zł zysku w 1Q wobec straty 34,9 r/r.
- Mercator wykazał w 1Q przychody 172% wyższe r/r, a zyski 1295% wyższe r/r.
- Wyniki nie są jednak odebrane pozytywnie ponieważ, choć dane są dobre, to jednak jest to historia. Co do przyszłości spółka stwierdziła w raporcie, że spadły marże spółki i będą spadać dalej, podczas gry rynek spodziewał się, że marże zaczną spadać dopiero od tego kwartału, a nie poprzedniego.
- Spółka stwierdziła, też że coraz mniej podmiotów zgłasza nowe zamówienia, licząc na spadek cen odbiorcy wolą poczekać.
- TIM podała o 89% wyższy zysk r/r w 1Q.
- Spółka stwierdziła, że tak skokowy wzrost zysków wynika, ze wzrastających przychodów, przy jednoczesnym utrzymywaniu kosztów w ryzach.
- CD Projekt podał, że spółka sprzedała 13,7 mln kopii gry Cyberpunk, podczas gdy szacunki analityków mówiły o 14,7 mln kopii, a najniższy szacunek mówił o 13,8 mln.
- Co ciekawe jednak przychody i zyski okazały się zgodne z prognozami, tak więc prawdopodobnie spadła sprzedaż, ale tych odbiorców którzy kupują grę taniej – skoro niższa sprzedaż nie wpłynęła na niższe przychody i zyski.
- Spółka pochwaliła się też dodatnim przepływem pieniężnym za IV kwartał w wielkości 0,5 mld zł, a także przychodami 2138 mln zł, wobec 859 mln w rekordowym kwartale.
- Jednak sukces jest połowiczny ponieważ liczba osób grających na steam to 13 tys użytkowników, czyli dwa razy mniej niż w Wiedźmina 3.
- Dodatkowo choć na konsole wzrasta pozytywna ilość recenzji tylko 2/3 ocen na PC na steam w ostatnich dniach była pozytywna, wobec 91% dla GTA 5, 93% dla Red Dead Redemption 2, 97% dla wiedźmina 3.
- Inwestorzy więc podchodzą do gry bez entuzjazmu, a dla spółki prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem będzie ograniczyć oczekiwania co do przyszłości i inwestycje w grę.
- Spółka co ciekawe jednak mocno nagradza się za swój sukces. Prezes i dwóch członków zarządu wypłaca sobie premię za wyniki za 2020 roku w wysokości 24 mln zł. Takie wynagrodzenia jak w CDR nie były jeszcze nigdy w historii gpw wypłacane.
- Suma premii dla całego zarządu to 106 mln zł.
- CD Projekt wydał na każdego pracownika w 2020 roku 32 tys. zł miesięcznie czyli o 142% więcej r/r.
- Co więcej CDR zapowiedział że chce wypłacić 5zł dywidendy na akcje.
- Pozostają więc dwie kwestie – wiele mówiło się o niezadowoleniu osób pracujących w CDR, jednak jak widać spółka mocno stara się wynagradzać osoby z CDR – od zarządu, przez pracowników, po akcjonariuszy.
- Z drugiej strony pozostawia to wątpliwość, czy jest sens tak znacząco zwiększać wydatki, co wydaje się rozsądne biorąc pod uwagę ogromne nadwyżki i niskie potrzeby inwestycji, ale zmniejsza bufor bezpieczeństwa po i tak nie udanej premierze, co sugeruje konieczność zachowania ostrożności.
- KGHM wyprodukował w kwietniu 9% więcej miedzi r/r i 29% srebra r/r.
Dzisiejszy raport napisał
Mateusz Szafarz
Infoinwestor Team
Dziękujemy Mateuszu 🙂
