Metale
Złoto
Spółki wydobywcze pomimo bardzo dużych spadków w drugiej połowie roku osiągnęły na koniec roku dobrą stopę zwrotu.
Poniższy wykres przedstawia prognozowany spadek produkcji złota w najbliższych latach.
“Popyt na złoto w Indiach jest wciąż słaby. Konsumenci nie posiadają wystarczającej ilości gotówki, aby pozwolić sobie na zakup złota” powiedział Daman Prakash Rathod. W Indiach dwie trzecie zapotrzebowania na złoto pochodzi z obszarów wiejskich, gdzie biżuteria to tradycyjny symbol bogactwa.
Srebro
Z roku na rok wzrasta popyt na srebro jako surowca wykorzystywanego w przemyśle. Niezaprzeczalnym faktem jest, pomimo różnych wiadomości w sieci, że srebro jest silne ze względu na rosnący popyt i niedobór w jego produkcji. Poniższy wykres ( styczeń 2011-październik 2016) daje nam obraz na jak niskich poziomach jest obecnie srebro.
Platyna
Na początku 2016 roku austriacka mennica ogłosiła, że wyda swoją pierwszą platynową monetę Philharmonic. Zgodnie z umową Royal Mint, mennica uruchomi szereg platynowych bulionowych monety i sztabek na potrzeby inwestorów. Szereg nowych produktów zostanie wprowadzony w obecnym 2017 roku. The Royal Mint z dumą twierdzi, że jest wiodącym na świecie eksporterem monet metali szlachetnych od IX wieku.
David Crawford powiedział w komunikacie prasowym: “The Royal Mint jest jednym z najstarszych i najbardziej znanych światowych autorytetów i emitentów monet bulionowych i sztabek. Globalny popyt na platynę jest nadal silny i coraz bardziej zróżnicowany. Popyt na platynę pochodzi z czterech głównych segmentów: z branży motoryzacyjnej, przemysłowej, biżuterii i inwestycji.
Miedź
Przez trzy ostatnie miesiące miedź na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła o 0,27%do 5.560$ za tonę. Analitycy wyrażają obawy co do chińskiego rynku nieruchomości. Uważają oni, że rynek ten obecnie cechuje się nadmierną spekulacją. Pekin podejmuje działania, aby ustabilizować rynek nieruchomości w tym kraju.
Miedź osiągnęła zysk około 17% w 2016 roku. Jest to pierwszy tak istotny wzrost od 2012 roku głównie dzięki lepszemu niż oczekiwano popytowi w Chinach i nadziei na rosnący popyt wynikający ze zwiększenia wydatków na infrastrukturę USA. Innym sektorem zastosowań miedzi jest produkcja mikroprocesorów. Zastosowanie miedzi w tej branży wynosi obecnie około 20%.
Energetyczne
Ropa
Patrząc w przyszłość, ropa powinna stopniowo wzrastać do końca 2017 roku do poziomów 60$ za baryłkę. Wzrosty na ropie mogą być jednak ograniczone przez silnego dolara. Członkowie OPEC uzgodnili pod koniec listopada ograniczenie produkcji od stycznia 2017 roku o około 1,2 mln BPD, czyli ponad 3%, do 32,5 milionów BPD. Kilku członków spoza OPEC dołączyło się również do porozumienia, zobowiązując się do zmniejszenia produkcji ropy. Komitet OPEC i producenci spoza OPEC spotkają się w Wiedniu w dniach 21-22 stycznia w celu omówienia zgodności produkcji rzeczywistej z umową. W Stanach Zjednoczonych, zapasy ropy naftowej nieoczekiwanie wzrosły, z kolei spadł import.
Soft commodities
Soja i kukurydza
Około 40.000 ton soi w ciągu ostatnich sześciu miesięcy zostało przywiezione do Indii stwarzając poważne zagrożenie dla rolników tego kraju. Zgodnie z SOPA, oczekuje się, że produkcja soi w Indiach za rok 2016r osiągnęła wartość 11,5 mln ton w 2016 roku. Oczekuje się, że całkowite zapasy soi w tymkraju utrzymają się na poziomie 11,9 mln ton. Interwencja rządu jest konieczna w przypadku wspierania rolników oraz w celu zapewnienia wystarczającej zapłaty za ich towary. Sprzedaż soi od początku roku wzrosła o 27% w stosunku do 2015 roku. Sprzedaż kukurydzy skoczyła aż o 76% w porównaniu do roku ubiegłego. Analitycy twierdzą,że silny popyt z Chin utrzyma wzrosty soi w 2017 roku pomimo rekordowej podaży i globalnego spowolnienia gospodarki tego kraju. Jednocześnie zwracają uwagę, że należy spodziewać się ożywienia w produkcji soi w Ameryce Południowej.
Pszenica
Biorąc pod uwagę, że uprawy pszenicy nie są chronione przez pokrywę śniegu, to niskie temperatury mogą spowodować nieodwracalne szkody w uprawach pszenicy. Warto dodać, że okres jesieni w Stanach Zjednoczonych charakteryzował się suchą pogodą w kluczowych regionach. W rezultacie, według najnowszych szacunków USDA łączny udział upraw pszenicy ozimej w “dobrych” i “doskonałych” stanach wynosi 52% w Kansas, 53% w Oklahomie i 47% w Kolorado. Z kolei średni wskaźnik dla wszystkich stanów wynosi 58%. Tak więc, obecne zagrożenia pogodowe oznaczają zwiększone prawdopodobieństwo zmniejszenia zbiorów pszenicy w Stanach Zjednoczonych w przyszłym roku.
uczestnik Globalnego Sytemu Inwestowania.
Dziękujemy Marcinie 😉